Hírek : Emlékülés az Akadémián |
Emlékülés az Akadémián
2008.04.29. 16:56
Gróf Vigyázó Ferenc (1874-1928) halálnak nyolcvanadik évfordulója alkalmából a Magyar Tudományos Akadémia és Rákosmente önkormányzata közös rendezésében emlékülést tartottak az Akadémia székházában április 17-én. Az ülést, Marosi Ernő akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke nyitotta meg, beszédet mondott Riz Levente Rákosmente polgármestere és Alexa György országgyűlési képviselő.
Gróf Vigyázó Ferenc 1923-ban kelt végrendelete szerint vagyonának egy része a rákoskeresztúri Podmaniczky-Vigyázó kastély és a felső kertben lévő új családi kripta fenntartására fordítandó, továbbá rendelkezett arról is, hogy éves jövedelmének nyolc százalékát három település Rákoskeresztúr, Vecsés és Tiszaföldvár szegényei között osszák szét, a maradék negyven százalékát pedig a Magyar Tudományos Akadémiára bízta, hogy bölcs belátása szerint fordítsa a magyar nemzet tudományos céljaira. Ez mentette meg az Akadémiát az anyagi ellehetetlenüléstől.
Az Akadémia a vagyonát az I. világháborús hadikölcsönök következtében elveszítette. A háború után annyira elszegényedett, hogy évi 120 ezer pengő állami támogatásra szorult. Riz Levente Rákosmente polgármestere ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy megható érzés úgy állni az Akadémia falai között, hogy Rákosmentéről beszélünk. Külön köszönet illeti azt a három embert – Marosi Ernő akadémikust, Tóth Péter helytörténészt és Lázár Attila önkormányzati képviselőt –, akik a legtöbbet tették azért, hogy ide eljuthassunk – mondta a polgármester. Ismeretes, hogy a Podmaniczky-Vigyázó család mintegy 60 millió pengőt hagyományozott az Akadémia javára. A II. világháború során a múzeumként szolgáló kastélyt kifosztották. A Podmaniczky Zsuzsanna által emeltetett mauzóleumot a hatvanas években felrobbantották. A rendszerváltás után a Podmaniczky-Vigyázó hagyomány új életre kelt, megalakult a Vigyázó Ferenc Művészeti Társaság, az önkormányzat közterületeket is elnevezett a család tagjairól.
A fordulópont 2003-ban következett,amikor megindult a részletes kutatás, és sikerült föltárni a lerombolt mauzóleum maradványait. Az önkormányzatnak most az a feladata, hogy a kastély, a Dózsa Művelődési Ház és a mauzóleum területeit összevonva egy kegyeleti emlékpark épüljön, méltó emléket állítva ezzel a családnak. A Vigyázó-hagyaték kódexeiről, ősnyomtatványairól, kottagyűjteményéről, ötvös- és iparművészeti tárgyaiból nyílt kiállítás az Akadémia Művészeti Gyűjtemény kiállítótermében, amely május 19-ig tekinthető meg.
Forrás: Rakosmente.hu
|